SURVIVOR

pro sólovou flétnu a tape / for solo flute and tape, live performance by Šárka Trompé, Utrecht 2004

Survivor („Přeživší“) pro sólovou flétnu je extraktem větší kompozice Survivors pro flétnu, trombón, elektrickou kytaru, tape a live electronics. Skladba byla psána nejen pro konkrétní hráče, ale také pro specifický prostor Nikolai Kerku v holandském Utrechtu, kde byla i následně v roce 2003 provedena. V témže roce také získala ocenění v české skladatelské soutěži elektroakustické hudby Musica Nova.

Koncepce původní kompozice spočívá v řetězovitém propojení sólových partů pomocí elektroniky ve velkém prostoru. Jelikož zde hráči hrají převážnou část skladby sólo, možnost přepsání partu sólové flétny do samostatné kompozice byla pro mne víc než lákavá. Navíc jsem chtěla napsat Šárce něco „na tělo“.

Použitá elektronika na pásku je vytvořena výhradně ze zvuků flétny. Inspirovaly mě především různé nehudební ruchy jako dech, syčení, hra klapek apod. A proč zrovna tento tajemný název? Zkuste si představit, že se jednou vzbudíte a zjistíte, že jste zůstali sami na celém světě. Chtěli by jste s někým mluvit? Pak vám tedy nezbývá nic jiného, než se zaposlouchat… a možná objevíte svůj vnitřní hlas…

Survivor – for solo flute and tape is an excerpt from the large composition called Survivors – for flute, trombone, electric guitar, tape and live electronics. Because the instruments are playing almost all the time solo, connected with each other by tape and live electronics, the possibility of rewriting one of them into a separate solo piece seemed to me quite interesting.

The tape is made only from pre-recorded samples of flute. The “strange” sounds inspired me to make a score in which the musician has to react on what is happening on the tape. And why “Survivor”? Try to imagine that you are the only human being in the whole world. Do you want to speak with somebody? Listen to the voice inside you…